Aktualności Formacja Składy Kół Listy do Kół


Pielgrzymka do Loretto

Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Loretto 

Matko ogarnij sercem każdego z nas…

26 maja, to Dzień Matki - data, o której pamiętamy już od najmłodszych lat. Bo jak śpiewamy w jednej z piosenek: "Jest takie imię na świecie znane już dziecku małemu, to imię najdroższe Matka, najmilsze sercu każdemu". I właśnie w ten szczególny dzień, pod przewodnictwem ks. Krzysztofa, z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Loretto. Była to doskonała okazja, by nasze kochane mamy powierzać Bogu i Matce Najświętszej.

Pierwszym etapem naszej pielgrzymki był Budzieszyn koło Mokobód. Zatrzymaliśmy się tu, aby zobaczyć miejsce, w którym znajduje się Obraz Matki Bożej. Z tego to obrazu Maryja w cudowny sposób zbudziła znużonych, polskich rycerzy i ocaliła ich od śmierci z rąk Jadźwingów. Mieliśmy również okazję napić się wody z cudownego źródełka, które wytrysnęło w pobliżu kościoła i przemyć nią oczy. Następnie wyruszyliśmy do Loretto. Wysłuchaliśmy konferencji ks. Wojciecha Przybylskiego, który zwrócił uwagę m.in. na to, że kiedy się modlimy, to myślimy, iż powinniśmy mieć szczęśliwe życie. Tymczasem Maryja zawsze przyjmowała wolę Bożą. Już w momencie zwiastowania powiedziała Bogu "TAK", zgodziła się na wszystko co Ją miało spotkać. Matka Najświętsza zawsze była ze swoim Synem, z miłością trwała przy Nim w chwilach Jego cierpienia. Również my przechodzimy różnego rodzaju doświadczenia. Ksiądz zwrócił szczególną uwagę na matki, które cierpią z powodu odejścia od Boga ich dzieci. Maryja jest tą Matką, która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas, Ona zobaczyć dobro w nas umie, Ona jest z nami w każdy czas…. Uczmy się od Niej zawsze ufać Bogu.

W części radosnej różańca świętego powierzaliśmy Panu nasze intencje. Szczególną modlitwą otaczaliśmy matki i ich dzieci.

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. Wysłuchaliśmy płomiennego kazania, które z pewnością każdego z nas pobudziło do refleksji nad życiem.
Warto przytoczyć kilka myśli: Obecnie modne są związki partnerskie, tymczasem dziecko potrzebuje zdrowej rodziny. Macierzyństwa nie byłoby bez ojcostwa. Bardzo ważną rolę w kształtowaniu dziecka odgrywa zarówno matka jak i ojciec. Dobry, kochający ojciec zabezpiecza prawidłowe wychowanie, jest gwarantem wartości, zasad.
Współcześnie jest wiele osób, które twierdzą, iż przyjmują prawdy Boże, tymczasem mają swoje "ale" …. , to tacy "alesie", nie potrafiący wierzyć naprawdę.
W sercach ludzi dochodzi do zdrady Boga. Najpierw wyrzucają Go ze swego życia, domu, a potem usuwają symbole religijne.
W naszym kraju jest wiele rozwodów. Dzieje się tak nie dlatego, że pomiędzy dwojgiem młodych ludzi zawierających małżeństwo nie było miłości. Ale dlatego, ponieważ nikt jej nie karmił, nie podsycał, dlatego umarła "z głodu". Podobnie jest z naszą wiarą. Ci którzy się jej wypierają na początku wierzyli, ale nie karmili jej, nie podsycali. Dlatego w ich sercach umarła "z głodu".
Jesteśmy Polakami i nie powinniśmy pytać o to, co nam daje Polska, ale raczej o to, co my jej dajemy, co jesteśmy w stanie jej ofiarować. Nasi rodacy oddawali życie, aby była wolna, my tymczasem chcemy jedynie czerpać z niej korzyści. Kard. Stefan Wyszyński, Jan Paweł II wskazali nam, że mamy kochać Ojczyznę i nie wstydzić się BYĆ POLAKAMI.

Po uczcie duchowej czekały nas jeszcze inne atrakcje: Akademia dla Mam w wykonaniu słodkich przedszkolaków (tatusiowie wystąpili w roli aniołów) oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Chodowiacy". Na zakończenie uczciliśmy Matkę Bożą poprzez uczestnictwo w nabożeństwie majowym. Tak więc ten dzień był poświęcony miłości do Maryi, do Ojczyzny oraz do naszych mam.

Każda chwila naszego życia, to pielgrzymowanie. Zmierzamy ku wieczności, ku niebu. Pan Jezus z Maryją i św. Józefem co roku udawali się na pielgrzymkę do Jerozolimy. Jak dobrze, że również my mieliśmy okazję oderwać się od codzienności, zatrzymać się na chwilę, aby zaczerpnąć sił tam w Loretto u stóp Matki Bożej. Obyśmy nigdy nie zgubili Pana Jezusa, nie stracili Go ze swych oczu, nie wyrzucili z serc. On pragnie być blisko każdego z nas. Czeka na nas z miłością, gdyż pragnie naszego dobra.


Koła Żywego Różańca w naszej parafii

 

Młodzieżowe Kółko Różańcowe

Z  dniem 4 marca 2012 swą działalność rozpoczęło Młodzieżowe Kółko Różańcowe w Stoczku Łukowskim. Pierwsze spotkanie odbyło się po mszy świętej o godzinie 10.20 w salce parafialnej obok Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Opiekun kółka, czyli ks. Krzysztof Chaciński, pobłogosławił różańce oraz kartki, na których umieszczone są tajemnice różańcowe. Na zebraniu poruszane były głównie sprawy organizacyjne. Zgłoszone zostały kandydatury na zelatora naszego kółka. Wybrano Pawła Flisa. Młodzieżowe kółko różańcowe składa się głównie z uczniów gimnazjum i liceum. Grupa liczy około 20 osób. Spotkania natomiast odbywać się będą w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po mszy o godzinie 10.20. Jest to pierwsze kółko różańcowe w naszej okolicy składające się tylko z osób młodych. Padło także wiele propozycji do obrania patrona naszej grupy. Padały takie propozycje jak: św. Sebastian czy św. Stanisław Kostka. Z wyborem jednak postanowiliśmy wstrzymać się do następnego spotkania, które odbędzie się w drugi dzień świąt Wielkanocnych, a mianowicie 9 kwietnia.

Sebastian Łukasik


          W naszej parafii Kół Żywego Różańca jest bardzo dużo. Właściwie każda wioska ma swoje Koło lub nawet kilka. Nikt nie jest w stanie określić początku ich istnienia. Długa historia parafii z pewnością związana jest i z historią Kół Różańcowych. Obecnie mamy 46 Żywych Róż Różańcowych.
        Opiekunem Kółek jest od września 2011r. ks. Krzysztof Chaciński.
        Na czele każdej Róży stoi zelator.

Każda Róża obiera sobie patrona.
        Członkowie Róż Różańcowych naśladują gorliwe cnoty Matki Bożej. Zamawiają Msze św., przystępują do sakramentów świętych. Jest to jakby uroczystość imieninowa w Żywym Różańcu.
        W pierwszą niedziele każdego miesiąca po Mszy św. o godz. 12.00 odbywa się adoracja Najświętszego sakramentu i zmianka różańcowa. Planowane jest także spotkanie przedstawicieli Kół z ks. Opiekunem.
        W każdej wspólnocie Różańcowej powinna być Kronika Różańca, do której wpisane są poszczególne Koła i nazwiska członków. W Kronice umieszczamy ważne wydarzenia parafialne, święta, uroczystości.
        Obowiązkiem każdego członka w Żywym Różańcu jest:
1. Zapisanie imienia i nazwiska w księdze i odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca w intencjach podanych przez Opiekuna;
2. Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych;
3. Częste przystępowanie do sakramentów świętych oraz udział w procesjach;
4. Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską;
5. Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika;
6. Udział w pogrzebie zmarłego członka Koła Różańcowego oraz w modlitwach za spokój jego duszy.

        Wiara i modlitwa bez uczynków jest martwą wiarą, dlatego w dziesiątku różańca powinniśmy powierzać Bogu wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości, intencje osobiste, sprawy naszych bliźnich, a zwłaszcza tych, o których się najbardziej troszczymy. Mamy pamiętać o duszach w czyśćcu pokutujących, oczekujących naszej pomocy, wypraszać liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, włączać się we wszystkie wydarzenia życia naszej parafii.

        Należeć do Kół Różańcowych to tyle samo co być otwartym na potrzeby drugiego człowieka, czerpiąc siły z miłości do naszej Matki i odpowiadać na jej miłość przykładem własnego życia pełnego miłości i poświęcenia dla drugich. To znaczy także dziękować naszej Matce za wszystkie Jej łaski i wynagradzać Jej za wszelkie zło, zniewagi i grzechy.

        Królowo Różańca Świętego – módl się za nami.


 

 

AktualnościKancelariaDuszpasterzeWspólnotyHistoriaGaleriaCzytelniaArchiwum T.PLinkiKontakt