Szkolne Koło Misyjne

Szkolne Koło Misyjne w Starych Kobiałkach działa  od września 2005 roku. Opiekunem koła jest katecheta Krystyna Konieczna. Do Koła Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci należą dzieci, które pragną wspierać rówieśników z krajów misyjnych systematyczną modlitwą, ofiarą i wyrzeczeniami. Głównym celem  działalności koła jest przybliżanie dzieciom  życia ich rówieśników z krajów misyjnych, uwrażliwianie na potrzeby dzieci biednych oraz angażowanie dzieci w różnorodne formy solidarności i pomocy misjom.          Członkowie Koła spotykają się raz w tygodniu na spotkaniach modlitewnych i formacyjnych, realizując zadania przyjęte w planie pracy. Otaczają  modlitwą rówieśników z krajów misyjnych i zmarłych misjonarzy, podejmują zadania apostolskie i biorą udział w nabożeństwach według roku liturgicznego. W październiku naszej pracy przyświecało hasło „październik różańcowy i misyjny,”  włączając się w obchody Tygodnia Misyjnego przygotowaliśmy i poprowadziliśmy rozważania Tajemnic światła   Różańca.

Ważnym dla nas wydarzeniem było spotkanie animacyjne i formacyjne z P. Anną Sobiech – sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce i Ks. Piotrem Boracą misjonarzem pracującym w Republice Środkowej Afryki.   Podczas spotkania Ks. Piotr przekazał uczniom klas I-VI wiele informacji dotyczących sytuacji dzieci w Afryce (głód, brak dostępu do oświaty, opieki medycznej, ciężka praca, konflikty zbrojne). Pani Ania przedstawiła dzieciom w jaki sposób mogą nieść pomoc jako mali misjonarze, budując misyjny MOST modlitwy, ofiary,  służby i twórczości. W czasie Adwentu nasi uczniowie wykonali karty, stroiki i ozdoby bożonarodzeniowe z przeznaczeniem na kiermasz misyjny, przeznaczając dochód ze sprzedaży w kwocie 1100 zł na konto Dzieła Pomocy „ Ad  Gentes” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny kolega z Misji”.  W okresie Bożego Narodzenia nasi uczniowie   organizują grupy „kolędników misyjnych”, które odwiedzają domy z błogosławieństwem misyjnym. Z okazji Światowego Dnia Chorych członkowie wykonywali laurki z życzeniami, które były przekazane chorym ze szpitala w Łukowie. Stałym punktem działalności koła misyjnego jest także przygotowanie dnia misyjnego w parafii podczas Białego Tygodnia dla dzieci pierwszokomunijnych.

Poprzez lekturę dwumiesięcznika PDMD „Świat Misyjny” wzbogacają swoją wiedzę o życiu rówieśników  w krajach misyjnych. Spotkania członków grupy  dają możliwość organizacji wolnego czasu przez naukę, zabawę i modlitwę.